Рада голів НПГУ: градус напруги у галузі високий

Сьогодні, 14 квітня, відбулася Рада голів Незалежної профспілки гірників України. У ході засідання профспілківці обговорювали важливі питання захисту прав працівників та ситуацію на підприємствах паливно-енергетичного сектору. Лідери НПГУ ухвалили й низку важливих рішень.


Під час засідання Ради голів НПГУ було затверджено новообраних голів членських організацій та прийнято до складу нові організації. Після цього профлідери перейшли до обговорення ситуації у видобувній галузі.  Голова НПГУ Михайло Волинець відзначив, що в односторонньому порядку завищені плани для того, щоб зменшити оплату праці гірникам.

Рада Голів НПГУ

«Справа у тому, що у нас система оплати праці – відрядно преміальна, – пояснив він. – Не виконали план, який нереальний, - зарплата зменшилася десь на 30-40%. Людей роблять винними, насправді план – завищений. Нічого не робиться, щоб було нормальне оснащення і забезпечення необхідними матеріалами. За попередню добу за планом підприємства вуглепрому мали видобути 120 тис тонн вугілля, а змогли – 117 тис. План для державних шахти при цьому складав 20 тис тонн, а видали на-гора – 17 тис тонн. Таке ставлення неприпустиме, адже люди втрачають кошти і робочі місця».

Під час засідання стало відомо й про те, що Верховна Рада проголосувала за відставку прем’єр-міністра. Голова НПГУ нагадав, що профспілківці боролися проти безвідповідальних урядовців.

«Скільки зусиль нам довелося докласти за 1,5 роки боротьби, щоб відбулися зміни в уряді і пішов у відставку А. Яценюк та його команда, – зазначив він. – Але я бачу, що нічого на краще не змінюється. Матимемо шість віце-прем’єрів – більше дармоїдів? Й виходить, що ті, хто не справилися на посаді у Мінсоцполітики, йдуть на підвищення. Адже ми знаємо, як розкрадаються кошти фондів соцстраху, як провалена робота інспекції праці. Ті ж чиновники нам підготували Списки №1 та №2, перебування у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах! У діючому документі - 192 сторінки, а у новому – лише 62. Ми не маємо права бути неуважними й повинні оперативно реагувати на такі зміни у владі й загрозливі ініціативи».

Також Михайло Волинець відзначив, що первинки НПГУ на державних підприємствах повинні слідкувати й за тим, яке керівництво призначають. Зокрема, профлідер наголосив, що потрібно боротися з таким явищем, як призначення «смотрящих». Адже непрофесійні чиновники та керівники можуть довести галузь до знищення. 

Під час засідання піднімалося й питання виплати заробітної плати на підприємствах з видобутку вугілля, торфу, залізної руди, кольорових металів та електроенергетиці. Так, нині у вугільній галузі заборгували трудівникам 400 млн грн., зароблених важкою працею. Водночас деякі лідери профспілкових організацій державних шахт відзначили, що заборгованість на їхніх підприємствах погашається. Але питання стабільної роботи копалень залишається відкритим. Гірники наголошують, що держпідприємствам вуглепрому необхідні дотації з бюджету.

Так голова  МО НПГУ м. Димитрова та Красноармійського району Олександр Абрамов у своєму виступі зазначив, що на розвиток державних шахт другий рік не виділяються гроші з Держбюджету.

«З чотирьох шахт об’єднання вже одна «Родинська» – під закритям,  – розповів він. – Ще дві – «Димитрова», де працює 750 осіб, і «Центральна», де трудиться 650 працівників,  – вирішили також віддати під реструктуризацію. Але при цьому кажуть, що хай шахтарі працюють. Таким чином після виведення з об’єднання, шахти фінансуватимуться безпосередньо державою, а у неї грошей, як ми знаємо, нема. Та ми не дамо це зробити, адже шахти об’єднання мають запаси, а гірники працюють і годують свої сім’ї».

Особливо гостро на засіданні ради голів НПГУ  стояло питання скорочення списків №1 та №2. Голова первинної профспілкової організації  НПГУ Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби Анатолій Пилипенко назвав такі дії урядовців цинічними. Адже як можна було позбавити права виходу на  пільгову пенсію гірничих рятувальників?

«Абсолютно всіх праціввників гірничо-рятувальних служб хочуть прибрати з цих списків, – сказав він. –  Підстав для цього немає. Ми активно ведемо боротьбу за захист прав гірничих рятувальників».

На засідання були запрошені й представники Державної інспекції праці: директор департаменту з питань праці  Віталій Сажиєнко та начальник відділу з питань дотримання законодавства про працю, зайнятість та інших правових актів Володимир Гончарук. Останній виступив перед профспілковими лідерами і розповів, що оптимізація у Списках №1 та №2 почала відбуватися у зв’язку з дорученням уряду у жовтні 2015 року.  

«Але у нас не вийшло, бо проект постанови набув шаленого резонансу, – зазначив Володимир Гончарук. – Це був лише проект, який був опублікований для громадського обговорення.  З моменту його оприлюднення до Держпраці надійшло безліч відгуків і пропозицій. Наразі вирішено доопрацювати документ з урахування усіх зауважень.  СПО профспілок також бере на себе зобов’язання організацію розгляду питання по галузях.  Після того як все доопрацюємо, тоді хочемо проводити узгоджувальні наради з представниками профспілок та роботодавців».

Поспілкуватися з головами НПГУ прийшов і директора Департаменту - начальник відділу аналітичного забезпечення Департаменту забезпечення діяльності міністра Вадим Зацерковний. Він здебільшого говорив про ситуацію об’єднанням двох Фондів соціального страхування – із тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві – в один. Наразі новоутворений фонд соцстраху тільки робить перші кроки.

Серед питань, розглянутих на засіданні, також були: про стан підготовки до VII з’їзду НПГУ, дотримання членськими організаціями Статуту НПГУ,  фінансовий стан НПГУ та її членських організацій. Насамкінець Рада голів НПГУ ухвалила низку рішень. Зокрема вона постановила звернутися до Верховної Ради України з вимогами: зняти з розгляду проект Трудового кодексу України, який значно погіршує становище найманих працівників і профспілок в Україні, і залишити діяти чинний Кодекс законів про працю; внести зміни до Державного бюджету України на 2016 рік, якими передбачити фінансування вугільної промисловості.  НПГУ також вимагає від  Кабінету міністрів України:розробити та затвердити з урахуванням вимог профспілок Програму реформування вугільної промисловості України, яка б забезпечувала її подальший розвиток; відновити фінансування вугільної та торф’яної промисловості в обсягах, що мають забезпечити сталу роботу шахт із видобутку вугілля і торфу та своєчасну виплату заробітної плати; вирішити питання реструктуризації (списання, відтермінування) погашення заборгованості вугледобувних підприємств зі сплати єдиного соціального внеску; вирішити питання реструктуризації (списання, відтермінування) заборгованості за спожиту електроенергію; ініціювати внесення змін до Державного бюджету України на 2016 рік, якими передбачити фінансування вугільної промисловості у розмірах, достатніх для її сталої роботи та подальшого розвитку; забезпечити виконання у повному обсязі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; припинити необґрунтований перегляд Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із підвищеними і важкими умовами праці; забезпечити дієвий соціальний діалог для вирішення найбільших актуальних і проблемних питань вугільної промисловості України. У зв’язку із системним невиконанням попередніх рішень та вимог Ради голів НПГУ щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати і соціальних виплат, належного фінансування та сталої роботи вугільної промисловості було ухвалено рішенні продовжити передстрайковий стан.


KONV ILO 600X80 NPGU 

ohrana truda gl21
VSTUPIT
 
 
 
 
 
proekt trudovovgo baner 2
sozda32
 
 podpiskaASPEKT 1      iloenc
 
  • logo kvpu
  • partn2
  • partn3
  • partn4
  • npgu ternovka
  • partn2
  • minigwiki
  • logo bezramok youtube
  • derggirnagl