Разом долати проблеми та розвивати енергетичну галузь

Нещодавно у Києві відбулася міжнародна конференція на тему: «Тенденції і перспективи видобутку, використання вугілля в Україні та в світі». Організатори заходу - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, енергетична компанія «ДТЕК Енерго», Національна академія наук України та Національний гірничий університет. У ньому взяли участь представники  органів державної влади, роботодавців та профспілок, науковці та експерти з України й інших країн світу.  Незалежну профспілку гірників України на  конференції представляв її голова Михайло Волинець.


 

Серед тем, які піднімалися на заході, це – глобальні тенденції виробництва та споживання вугілля, реформування вугільної промисловості та нова енергетична стратегія України, соціальний аспект реструктуризації вуглепрому, практичні питання видобутку вугілля тощо. Крім  того, під час конференції міжнародні експерти ділилися досвідом своїх країн у цій сфері. Зокрема, Президент Ради директорів АТ «Люблінське вугілля «Богданка» розповів про ситуацію у вугільному секторі Польщі. Про процес реструктуризації вуглепрому  у своїх країнах говорили також  представниця посольства Великої Британії Кріна Лавері  та  експерт з Німеччини доктор Рольф Петрі.

Як відзначив генеральний секретар Європейської асоціації кам’яного вугілля  (EUROCOAL) Брайан Рікеттс, навіть при жорсткій кліматичній політиці використання вугілля у світі зростатиме. 

«Повідомлення про "смерть" вугілля – дуже перебільшені», – констатував він.

На конференції чимало експертів висловилися про те, що немає підстав вважати, що ера вуглепрому закінчилися, а в Україні вугілля ще довгий час буде відігравати важливу роль в економіці. Водночас фахівці акцентували увагу на тому, що галузь потребує інновацій: використання вугілля має бути «чистішим», а робота людей – безпечнішою.

У свою чергу, в.о. генерального директора «ДТЕК Енерго» Дмитро Сахарук висловив сподівання, що конференція допоможе знайти взаємовигідні засоби співпраці з ЄС та ефективні вирішення  питання енергетичної незалежності України.

«Ми маємо намір збільшувати інвестиції в зростання видобутку вугілля газової марки на власних активах, - сказав він. – ТЕС, які працюють на цьому  паливі, матимуть максимальне завантаження. Поряд з цим, ми законтрактували в ПАР рекордні для України обсяги антрациту для ТЕС, які змушені були зупинити свою роботу через блокаду. Це дозволить нашим станціям стабільно забезпечувати Україну електроенергією та теплом в осінньо-зимовий період».

 Водночас у «ДТЕК Енерго» зауважують, що сприймають імпорт вугілля як тимчасово вимушений захід.

«Вважаємо, що Україна повинна прагнути до  розвитку свого видобутку та припинити  залежність від зовнішніх ринків», – зазначив Дмитро Сахарук. 

Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Анатолій Корзун  у своєму виступі зауважив, що нині державний сектор вуглепрому  – у незадовільному стані, а більшість шахт давно не знали реконструкції. У той же час певна частина генерації продовжує відчувати дефіцит антрациту. За словами Анатолія Корзуна, зараз реалізується програма переведення ТЕС з марки вугілля А на Г. Торкнувся заступник міністра і теми реформування  вугільної галузі.

«Відповідна концепція  уже  схвалена,  й залишилися технічні моменти, –  наголосив Анатолій Корзун. – Ми маємо узгодити питання з нашими галузевими профспілками та громадськістю. Сподіваємося отримати підтримку. Якщо цього не здійснимо, то буде втрачено останній шанс навести лад у державному вугільному сектор. У нас на це є всього 1,5 роки - поки діє тимчасовий мораторій на банкрутство підприємств». 

Під час сесії «Реструктуризація вугільної галузі – соціальний аспект» виступив з доповіддю голова НПГУ Михайло Волинець. Він почав свій виступ з короткого відео про шахтарську ходу до Києва у 1998 року. Голова НПГУ нагадав про протест шахтарів 10 шахт тоді ще державного підприємства  «Павдоградвугілля», яким не виплачували зарплату по півроку. Зараз гірники держшахт також не отримують вчасно зарплату.

«Наприклад, гірники з регіонів, близьких до кордону з ЄС,  перекривають дороги та митні переходи,  щоб привернути увагу  до проблеми невиплати зарплат не тільки в Україні, а й Європі, – сказав Михайло Волинець. –  Та ці проблеми – результат безвідповідальності влади і чиновників. Зараз вони нам пропонують енергетичну стратегію, але ми її не обговорювали. А розробили її «грантоїди», які переконали європейську спільноту, що у нас найкраща енергетична реформа. Соромно, коли я перебуваю у Європі і змушений пояснювати, що у нас відсутній соціальний діалог й шахтарі  страйкують. Коли у парламенті презентували   «Енергетичну стратегію до 2035 року»,  то стало відомо, що  з 49 шахт запланували закрити 47. І ми не знаємо, які ж дві шахти залишаться. У документі немає жодного конкретного слова про працевлаштування шахтарів. Хто буде довіряти такій стратегії?  У нас же коли  будували вугільне  підприємство, то навколо нього виростало кілька містечок. Як  житимуть люди шахтарських міст після закриття копалень?»

Голова НПГУ також підняв питання корупції у вугільній галузі. За його словами, шахти доведені до такого стану, що вони  збиткові.

«Водночас вугілля нам потрібне, про що неодноразово лунало на цій конференції. І треба вкладати інвестиції у вугільну галузь, – зазначив Михайло Волинець. – У нас енергетична система так побудована, що сьогодні ми не можемо без цих шахт. Якщо раніше іноземне вугілля завозилося за ціною 100 доларів і більше, то українське купувалося за 40 доларів. Ціна  на електроенергію була висока, у той же час шахтам  не давали держпідтримку, а гірникам –  зарплату. Тож, по-перше, треба реально оцінити, у яких умовах працюють гірники і як вони ризикують здоров’ям та життям. По-друге, важливо знову розробити програму і сформувати баланси енергоносіїв. Але нам потрібний документ, який розроблявся б разом з представниками міністерств енергетики та вугільної промисловості, фінансів та економіки,  місцевої влади, галузевої та міжгалузевої науки, громадськості й профспілок. У цій програмі повинні поетапно визначатися кроки, ресурси, терміни та хто відповідальний за її проведення. Якщо ми цього не зробимо, то ситуація у галузі погіршиться, а страйки поширяться».

Завершилася конференція підведенням підсумків та оголошенням комюніке, ключову роль у впровадженні якого відіграватиме Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить


KONV ILO 600X80 NPGU 

ohrana truda gl21
VSTUPIT
 
 
 
 
 
proekt trudovovgo baner 2
sozda32
 
 podpiskaASPEKT 1      iloenc
 
  • logo kvpu
  • partn2
  • partn3
  • partn4
  • npgu ternovka
  • partn2
  • minigwiki
  • logo bezramok youtube
  • derggirnagl